Deszczówka to odnawialne źródło wody. Jej zabieranie jest korzystne nie tylko ze względów ekologicznych ale i ekonomicznych. Podpowiadamy, jak magazynować deszczówkę i jak ją zagospodarować.

 

Wykorzystanie deszczówki

Deszczówka w ogrodzie – najczęściej wykorzystywana jest do podlewania ogrodu. Deszczówka jest wodą miękką, co wpływa na lepszy rozwój roślin. Może też posłużyć do napełniania oczek wodnych, basenów, mycia samochodu lub elewacji domu.

Deszczówka w domu – dzięki specjalnym instalacjom deszczówka może zostać doprowadzona do pralki, toalety i innych sprzętów w domu. Deszczówka wykorzystywana do domowych prac musi być dokładnie oczyszczona – obowiązkowe będzie kupienie filtra.

 

Magazynowanie deszczówki

Najprostszym sposobem jest gromadzenie deszczówki w zwykłej beczce lub innym pojemniku. Można też użyć do tego specjalnych zbiorników na deszczówkę dostępnych w sklepach ogrodniczych. Deszczówkę możemy zbierać też z dachów, balkonów, czy tarasów.

 

Jaki pojemnik wybrać?

Zbiorniki muszą być wykonane z dobrego materiału i ustawione w miejscach, gdzie nie będą się nagrzewać – dostęp światła spowoduje osadzanie się glonów. Ważne też jest, by zbiorniki nie pochodziły z niewiadomych źródeł, gdzie wykorzystywane były wcześniej np. do magazynowania szkodliwych chemikaliów, bądź innych toksycznych substancji.

Wielkość zbiornika musi być dostosowana do powierzchni dachu, z jakiej będzie pozyskiwana deszczówka. W sprzedaży dostępne są różne gotowe zbiorniki:

– naziemne (łatwa instalacja pod rynną)

– podziemne (wkopuje się je w grunt do wysokości pojemnika i ziemią)

 

O czym pamiętać przy zbieraniu deszczówki?

Najlepsze do przechwytywania deszczówki są strome połacie dachowe, zwłaszcza te pokryte dachówkami, ponieważ gromadzi się na nich mało zanieczyszczeń. Założone w rynnach kratki uchronią wodę przed większymi zanieczyszczeniami (np. przed liśćmi). Nie można korzystać z deszczówki spływającej z dachów składających się z płyt azbestowo-cementowych – może zawierać ona toksyczne substancje.

 

Pamiętajmy też o wodach gruntowych – wykonajmy badanie pod względem zanieczyszczeń chemicznych. Im wcześniej będą wykryte zanieczyszczenia środowiska gruntowo – wodnego, tym zdrowie naszej rodziny nie będzie już narażane na szkodliwe substancje.