O czym musimy pamiętać w naszym ogrodzie, by móc cieszyć się zdrowymi, silnymi, odpornymi na choroby roślinami? Aby nasze rośliny rosły zdrowo i obficie, musimy zapewnić im do tego jak najlepsze, naturalne warunki. Podpowiadamy, jak prowadzić ogród w zgodzie z naturą.

 

Rola zdrowej gleby

To ona jest najważniejsza – rośliny będą na tyle zdrowe i piękne, na ile pozwoli im na to gleba. Woda, powietrze oraz wiele innych czynników są też ważne, ale gleba to podstawa. Pamiętajmy, że nawożąc nie karmimy bezpośrednio roślin, ale glebę, która składniki pokarmowe wraz z wodą podaje dalej do rośliny. Jeśli warunki w glebie są nieodpowiednie, to składniki pokarmowe nie dotrą do roślin. Sposób na utrzymanie zdrowej gleby jest dosyć łatwy – regularne dodawanie do gleby materii organicznej (najlepiej kompostowanej) oraz całkowite odstawienie sztucznych nawozów (nawozy naturalne możemy używać bez ograniczeń) oraz jakiejkolwiek innej chemii ogrodniczej sprawi, że nawet gleba najgorszej jakości stanie się żyzną, wartościową, karmiącą glebą oraz utrzymującą przy życiu piękne rośliny ozdobne, czy użytkowe. Warto też ściółkować rabaty z kwiatami, krzewami i drzewami oraz żywopłoty, zagony w warzywniku i roślinność w sadzie każdej jesieni, kilku centymetrową warstwą kompostu lub obornika, czy też dobrze przekompostowaną korą. Pożyteczne bakterie, grzyby oraz dżdżownice przekazane wraz z materią organiczną glebie szybko ożywią podłoże. Ściółkowanie należy powtarzać każdego roku.

 

Niezastąpiona woda

Woda jest niezbędna dla utrzymania roślin w zdrowiu – to dzięki niej wędrują do ich wszystkich części składniki pokarmowe oraz inne ważne elementy. Pamiętajmy, że brak wody niekoniecznie jest  związany z brakiem opadów atmosferycznych czy brakiem podlewania z naszej strony. Do najczęstszych powodów utraty wody z gleby należą:

zbyt przepuszczalna gleba (kamienna/piaszczysta)

nadmierne parowanie wody z ziemi

brak możliwości wsiąkania wody do zbyt ubitej gleby

pobieraniem wody przez inną roślinność (np. przez chwasty rosnące zbyt blisko uprawianych roślin)

Aby temu zapobiec, regularnie ściółkujmy glebę kilku centymetrową warstwą kompostu, obornika lub przekompostowanej kory. Materia organiczna poprawi warunki wodno – powietrzne w glebie, dzięki czemu stanie się ona mniej przepuszczalna, a warstwa ściółki zahamuje parowanie wody z jej powierzchni, dodatkowo uniemożliwiając wzrost niepożądanym chwastom. Dodatkowo ochroni glebę przed erozją, która niszczy jej powierzchnię, hamując przez to wsiąkanie opadów atmosferycznych.

 

Wpływ warunków atmosferycznych na wzrost roślin

Czynniki atmosferyczne takie jak wiatr, deszcz czy temperatura są też bardzo ważne. W zacisznych ogrodach roślinom rośnie się najlepiej. Otaczajmy więc ogrody wiatrochronami, żywopłotami, a roślinność szczególnie delikatną sadźmy pod płotami, płotkami albo ścianami budynków. Niektóre rośliny jednoroczne świetnie znoszą sezon od wiosny do jesieni zdobiąc swoimi wyjątkowymi kwiatami rabaty (np. nagietki, kosmosy, cynie) oraz donice (np. pelargonie, petunie, begonie). Jest jednak niebezpieczeństwo wysadzenia ich na zewnątrz zbyt wcześnie i narażenia na szkody spowodowane wiosennymi przymrozkami, czy mroźnymi wiatrami. Może to uszkodzić lub zahamować wzrost rośliny, sprawi też, że będzie ona w gorszej formie, przez co będzie bardziej podatna na ataki szkodników i chorób. Wiatrochrony, drzewa i żywopłoty pomagają ochronić ogród przez chłodem, mroźnymi wiatrami wiosną oraz przymrozkami.

 

Sadzenie roślin zgodnie z ich wymaganiami

To bardzo ważne, by znać wymagania roślin co do rodzaju gleby i nasłonecznienia. Wskazówki co do stanowiska są bardzo cenne i należy o nich pamiętać przy sadzeniu roślin. Rośliny kochające słońce, a które są uprawiane w cieniu szybko zachorują i umrą, a rośliny leśne w słońcu wyschną. Nie próbujmy też na siłę uprawiać roślinności lubiącej glebę kwaśną (np. rododendrony) w glebie zasadowej.

 

Przeprowadzanie badań środowiska gruntowo – wodnego jest wciąż bagatelizowane. Niebezpieczne substancje chemiczne w ziemi mogą poważnie zagrażać zdrowiu. Nie zapominajmy o sprawdzeniu stanu naszej gleby i przeprowadźmy badanie gruntu. Im wcześniej wykryte zostaną zanieczyszczenia, tym szybciej będzie przeprowadzona remediacja gruntu, a dzięki temu nasze zdrowie nie będzie już narażane na działanie toksycznych substancji.