Kiedyś wzorzyste i w ciemnych kolorach. Teraz jednolite i pastelowe. Moda na dywany się zmienia, jednak nadal trwa w najlepsze. Oglądając katalogi i strony dekoratorskie znajdujemy coraz to nowsze dywanowe inspiracje. Jednak szybko wracamy do rzeczywistości, bo jednym z domowników jest nasz ukochany pies lub kot. Czy istnieją dywany przyjazne naszym pupilom?

Materiał

Najlepszym rozwiązaniem dla właścicieli czworonogów są dywany wełniane. Oprócz trwałości mają one lanolinę, czyli naturalną ochronę przed brudem i wilgocią. Zmniejszy to częstotliwość potrzeby prania, a powroty z jesiennych spacerów z psem nie będą wyrokiem dla naszych jasnych dywanów. Dodatkowym atutem jest fakt, że wełna ma właściwości izolacyjne. Taki dywan stanowi nie tylko element dekoracyjny, ale chroni również przed zimnem.

Rodzaj

Jeśli zależy nam na wygodzie to powinniśmy postawić na dywan wełniany tkany na płasko. Są one łatwe w utrzymaniu oraz lekkie, a do tego także dwustronne. W przypadku niespodziewanych gości możemy nie do końca czysty dywan przewrócić na drugą stronę. Czyszczenie takiego dywanu z sierści nie sprawia większych problemów – możemy to zrobić za pomocą odkurzacza, bądź silikonowej szczotki.

Pielęgnacja

Wełniane dywany nie są trudne w utrzymaniu, jednak musimy pamiętać o ich regularnym odkurzaniu. Specjalistyczne środki czyszczące nie są koniecznie. Zabrudzenia najlepiej natychmiast usuwać zimną wodą i mydłem, dzięki temu oszczędzimy pieniądze na preparaty chemiczne oraz nie narazimy naszych raczkujących dzieci i zwierząt na wdychanie szkodliwych substancji. Oczywiście co kilka lat możemy oddać nasz dywan do profesjonalnej pralni.